Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-05-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 18-05-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-08

Jaka stawka ryczałtu dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep ze zdrową żywnością

PROBLEM

Klient prowadzi sklep ze zdrową żywnością. Sprzedaje żywność (sery, wędliny, pieczywo, pasty z orzechów, kawę, herbatę, wodę) oraz wino, które pierwotnie przychodzi w dużych beczkach. Klient sam rozlewa alkohol do butelek, korkuje i nakleja znaki akcyzy. Jaka stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie w tym przypadku?

RADA

Zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 3%, którą stosuje się do działalności usługowej w zakresie handlu, do której zalicza się sprzedaż towarów, w tym również takich, które przez sprzedawcę są zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. 

UZASADNIENIE

Mając na uwadze brzmienie przywołanych poniżej przepisów rozporządzenia PKWiU oraz objaśnienia zamieszczone w załączniku do tego rozporządzenia powiedzieć najpierw należy, że działalnością wytwórczą jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również w takim przypadku, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą wyrobów własnej produkcji. Wyrobami (towarami) w rozumieniu PKWiU są surowce, półfabrykaty oraz wyroby finalne, czyli takie, które nie podlegają dalszym czynnościom wytwórczym.

Do kryteriów klasyfikacyjnych w zakresie wyrobów zalicza się:

  • kryterium pochodzenia wytwórczego (przemysłowego) wg rodzajów działalności, 
  • kryterium surowcowe,
  • kryterium technologii wytwarzania,
  • kryterium konstrukcji wyrobu,
  • kryterium przeznaczenia.

Odnosząc powyższe kryteria klasyfikacyjne do interesującego nas przypadku powiedzieć trzeba, że za wyrób finalny należy uznać samo wino. Stąd też w przekonaniu autora w opisanym przypadku zastosowanie ma stawka ryczałtu w wysokości 3%, którą stosuje się do działalności usługowej w zakresie handlu, do której zalicza się sprzedaż towarów, w tym również takich, które przez sprzedawcę są zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. 

Marian Szałucki

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00