Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-06-2024
Porada aktualna na dzień 02-06-2024
Data publikacji: 2023-10-13

Kiedy wypłaca się odprawę pracownikowi powołanemu do służby w WOT

PROBLEM

Pracodawca (szkoła publiczna prowadzona przez jst) otrzymał informację, iż pracownik został powołany do czynnej służby wojskowej (terytorialnej służby wojskowej) na okres 5 lat. Będzie odbywał szkolenie. Na czas odbywania szkolenia, pracodawca rotacyjne będzie udzielał urlopu bezpłatnego. W zawiadomieniu z wojskowego centrum rekrutacji jest informacja, że pracodawca wypłaca odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia (powoływany jest art. 305 oraz 306 ustawy o obronie Ojczyzny). Kiedy pracodawca wypłaca tę odprawę, czy w momencie kiedy pracownik idzie na szkolenie, np. 4-dniowe, czy jeśli zostanie powołany na dłuższy okres do pełnienia służby wojskowej? Czy pracodawca może zwracać się do wojska o rekompensatę za wypłaconą odprawę?

RADA

Przepisy wprost nie wskazują na termin wypłaty odprawy, niemniej przysługuje ona pracownikowi powołanemu do TSW. Wymagalna jest w ostatnim dniu pracy przed stawieniem się do służby (np. w postaci ćwiczeń, także krótkich).

UZASADNIENIE

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Odprawa obecnie przysługuje jedynie w związku z powołaniem do terytorialnej służby wojskowej - rozpoczęcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej nie daje do niej prawa.

Pracodawcy zatrudniającemu pracownika będącego żołnierzem rezerwy albo będącego żołnierzem WOT pełniącym służbę wojskową rotacyjnie przysługuje świadczenie pieniężne za dni, w których pełnili oni służbę wojskową. Świadczenie obejmuje wyłącznie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy, jak też wypłaty żołnierzowi WOT omawianej odprawy. Pracodawca przesyła wniosek w sprawie wypłaty świadczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty szefowi wojskowego centrum rekrutacji właściwemu ze względu na siedzibę pracodawcy nie później niż przed upływem 90 dni od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy albo żołnierza OT z pełnienia tej służby. Treść wniosku wskazuje art. 309 ustawy o obronie Ojczyzny.

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00